Várbajáró

2016\05\26

Liszt a Várban (II.)

Liszt Ferenc várbeli kötődése nem korlátozódik az uralkodói családdal ápolt kulturális kapcsolatára. A Mátyás-templommal például a koronázási ceremónia mellett más kapcsolódási pontja is volt. Mindenekelőtt tagja volt a Budai Egyházzenei Egyesületnek, így tagjainak megpróbálta átadni régizene iránti…

More:

Liszt Ferenc budai Vár Személyek

2016\05\24

Lófékező – a Palota sorsát is jelképezi

Lófékező, vagy Csikós-szobor. Ifj. Vastag György szobrán jókora lyukat ütött a történelem – illetve a háborús erőszak. A lovat zabolázó csikóst ábrázoló mű akár a budai várpalota sorsának jelképe is lehetne. Amikor elkészült, a csodájára jártak, aztán a második nagy világégés cudarul elbánt vele.…

More:

Történetek Csikós udvar Hunyadi udvar Csikós szobor Lófékező Vatagh György

2016\05\20

A szerelmek itt szoktak kezdődni…

„Csodálatos, ez még megmaradt” – írja Szerb Antal 1935-ben a nyugati várfal akkortájt még Bástya sétányként ismert korzójáról, melyről ma is káprázatos kilátás nyílik a közeli Krisztinavárosra és a távoli Budai hegyekre. A „még megmaradt” szókapcsolattal a Tabán 1933-1936 között lebontott házaira…

More:

Helyek Szerb Antal Tóth Árpád sétány Budapesti kalauz Marslakók számára Bástya sétány

2016\05\12

Minek nevezzelek? Avagy a Budai vár és elnevezései

Éljünk Budapesten vagy másutt, lakóközösségek tagjaként hajlamosak vagyunk életterünk bizonyos elemeit, utcákat, tereket, városrészeket becézett vagy ragadványnevekkel illetni. Összevonunk, egyszerűsítünk, minősítünk, gúnyolódunk. Az új nevek gyorsan gyökeret eresztenek a köztudatban, sokszor még a…

More:

elnevezések Történetek Budai Várnegyed budai Vár Minek nevezzelek?

süti beállítások módosítása